• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin
Site İçeriği

Kültür Dünyamız videoları

Sadece Ben

 


       PORTAKAL KIZIM    
          SADECE BEN

               ROMAN

       BEKA YAYINLARI

             240 sayfa

      Satın Almak İçin Tıklayınız

www.kitapyurdu.com'dan satın al

 

 

 Duran Çetin öykücülüğünün yanında romanlarıyla da var olduğunu yayımlanmış kitaplarıyla otaya koydu.

Beşinci romanı PORTAKAL KIZIM SADECE BEN kendine özgü tarzıyla ses getireceği kesin. Portakal kızım romanın defalarca baskı yapmasının arkasından Portakal Kızım romanının devamı olarak piyasa çıktı.

Toplum içindeki sıkıntılara çare üretmek, insanların mutlu olmaları için gerekli yolları roman formatıyla okuyucuyla paylaşması ve samimi ifadeleri ile okuyucuyu kendine bağlamasını biliyor.

Nebahat hanımın yaşadığı sıkıntılar ve atlattığı badirelere rağmen “sadece ben” demeye devam etmesi ve yaşadığı gelgitleri bertaraf etme düşüncesinde sağlam duruşlu olmaması onun yaşadığı sıkıntıların katlanarak artmasına sebep oluyor.

Nebahat hanımın ailesindeki değişim kendine etki edememesi oldukça manidar. Oğlu Okan’ın evlenmesi, kızı Burcu’nun nişanlanması, oğlunun yeni ortaklıkları ve okul çalışmalarının yanında hala mutsuzluk sebebi olma gayretleri köklü bir uyarı ile aklını başına alabileceği düşüncesini boşa çıkıyor.

Okan,  Burcu, Esra, Fethi Musa ve diğerleri… Sizden bir öykünün sizi temsil eden kahramanları. İyilik mücadelesi içindeler. Kötülüklerin önünde engel olma çabaları okuyucuyu kendine bağlıyor. Sanki okuyucu bu mücadeledeki kahramanlardan biri durumuna getiriyor.

Kötüler ve kötülükler insanı mutsuz etmeye yetip artıyor. Roman, mutlu olmanın iyi olmak ve iyilik yapmaya bağlı olduğu fikriyle okuyucuyu silkeliyor.

Romanın sonu oldukça ilginç ve merak unsurunu had safhaya ulaştırmasıyla dikkat çekici bir hal alıyor.

Beklentilere tam cevap bulunmak üzere iken bir başka romanda okuyacakları serüvenin merakıyla romanın son sayfasını kapatırken mutluluk ve hüznü birlikte yaşatıyor.

Örnek kişiliği ile bilinen Naciye Hanım’ın ölümünden sonra gelini Nebahat’ın gerekli dersi çıkarmak yerine çalkantılı hayatıyla ailesine ve etrafındakilere yaşattığı inanılmaz olayların, acı dolu tecrübelerin okuyucuyu sarmalayan hikâyesi…

“Ben akşam eve dönemezsem bilin ki hırsımın kurbanı oldum. Evdeki Kur’an’ın çok değerli olduğunu öğrendiğimde onu satmaya karar verdim. Eğer başıma bir şey gelirse görüştüğüm insanlarla irtibata geçmeniz gerekebilir. Antik Sansar diye birisiyle bugün görüşmeye gidiyorum. Pazarlığını yaptığımız Kur’an’ın takasını yapacağız. Eğer dönmezsem…” 

Okurken heyecanlanacağınız, üzüleceğiniz, duygulanacağınız; içinde kendinizi bulacağınız, gerçeklerle yüzleşeceğiniz olay örgüsüyle, gelgitler içindeki hayatın neresinde durulacağını fısıldayan Portakal Kızım Sadece Ben isimli romanı okuduktan sonra farklı düşüneceksiniz.


 

Yaman Adam                           14 Aralık 2010 Salı

Duran Çetin ve Son Romanı
  
 

Duran Çetin’in son romanı SADECE BEN’i bir solukta okudum.  Çok beğendim ve öğrencilerime de tavsiye ettim. Öğrencilerim ve aileleri de kısa sürede okudular;  olumlu tepkilerini ve teşekkürlerini ilettiler. Çetin, öykücülüğünün yanında romancılığını da bu beşinci romanıyla tescillemiş oldu.

Yazının devamı için Tıklayınız


Yorumlar - Yorum Yaz
Köşe Yazıları
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret332001