• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin
Duran Çetin
durancetin@hotmail.com
Yetkini (!) Kullan
22/06/2011
Bizim her tarafımız kokmuş, üstelik tuz da kokmuşsa yapacak bir şey yok.
Bizim insanımızın yetişme tarzı olsa gerek; küçük bir imkân hele bu yetki seviyesinde olursa değme gitsin. Artık kral odur. Ondan daha iyi düşünen, ondan daha iyi yazan, ondan daha iyi konuşan kimse yoktur. Yazacaksa o yazmalıdır konuşacaksa da o konuşmalıdır.
Her alan böyle üstelik. Mesela basın…
Gazete köşesinde bir yer bulmuşsa, en iyi ahkâmı o keser. Haber yapacaksa en iyi haberi o yapar. Çamur atacaksa “layüsel”dir, istediğini yazar. Bu yaşımdan sonra üstelik basın camiasın içinden biri olarak yeni şeyler öğreniyorum. Birisi size geliyor diyor ki, falan şöyle işler yapıyor. Sen de hemen elindeki yetkini (!) kullanarak atıyorsun manşeti ya da haberi, söylenenler doğru mudur, değil midir? Söyleyen doğru mu söylüyor… Belgesi var mı, bilgi doğru mu, hangi kaynaktan sana aktarılıyor, bunların hiç önemi yok. Yazdığın yazı, attığın haber başlığı karşıdaki belki de çok masum bir insanın psikolojisini altüst etmenin yanında manevi açıdan yıpranmasına, sana karşı ilencine sebep olacak. Hatta bunun hesabını hadi bu dünyada vermedin/veremedin öte yanda nasıl vereceksin?
Hayatında 30 kitap okumamış birinin yetkin bir şekilde konuşmasına kulak verelim şimdi de:
Bu adam nasıl oluyor da otuz kitap yazabiliyor. Böyle şey olmaz. Yazdıkları çok basit ve sığ. Edebi değeri yok. Kitap böyle mi yazılır? Onlarca soru cevap ve eleştirinin ötesine geçen yaftalamalar.
İnanın bunu yapan tıpkı yukarda anlattığım örnekte olduğu gibi otuz kitap okumamıştır. Hatta Türkçenin yapısından ve dil kurallarından da haberi yoktur. Eline kalem kâğıt verseniz ve deseniz ki:
-Hadi bırak kitap yazmayı bir konuda bir paragraf yaz; yazmayacaktır.
Yapılan işler bu kadar ucuz değil. Lütfen biraz insaf, biraz hoşgörü, biraz anlayışşş…
Senin elinden alan yok, çık meydana yaz, hatta 150 kitap yaz biz de öğünelim bir Türk 150 kitap yazdı diye omuzlarımızda taşıyalım.
Sen adam gibi haber yaz, bu işin insan boyutunu düşünerek manşet at, saygı da kusur etmeyelim…
Mesnetsiz, bilgisiz, bîhaber haber yapmak senin elindeki yetkiyle mi, gerçekleşiyor? Bütün bu küçümsemeler, bu anlamsız eleştiriler yıpratıcı ve yıkıcı, şahısları hedef alan gîlü gâlller seviyenizi (!) göstermekten başka işe yaramıyor. Ama bir çamur olarak karşıdakinden daha çok senin seviyesizliğinin işareti olarak yapıştığı yerde kuruyor.
Alandaki herkese Mustafa Arslan, dördüncü kitabı olan 'Ne Haber'i tavsiye ediyorum. Alanın içinden biri olan Arslan’ın ifade ettiği hassasiyetleri belki ömür boyu unutmayız. Önemli olan genel faydaya dikkat edebilmektir…


1914 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ASIM GÜLTEKİN GEÇTİ BU DÜNYADAN - 28/07/2020
Asım Gültekin mütevazı kişiliği ile herkesin ilgisini çeken ve takdir edilen bir güzel insandı. Onun yaptıklarını yapabilecek kaç kişi olabileceğini de düşünecek değiliz. Bazı insanlar nevi şahsına münhasırdır, öyle gelir ve öyle gider.
AYASOFYA - 24/07/2020
Ayasofya, 86 yıl sonra zincirlerini kırdı ve ibadete AYASOFYA CAMİİ KEBİR olarak açıldı.
EVDE KAL VE BİR PLAN YAP - 28/03/2020
Her gün 1 cüz Kur'an-ı Kerim oku. (Okuma hızı yavaş olanlar kendilerine uygun şekilde sayfayı okuyabilirler. Bilmeyenler ise okumak için hemen çalışmaya başlayabilirler.)
ABD Kurt, Türkiye Kuzu mu? - 02/08/2018
İşin aslı mesele Papaz Brunson falan değil, bunu normal düşünceye sahip herkes bilir.
Yeni Türkiye İnşallah - 20/09/2016
Bu yiğit adamın Milletin indindeki tahtını sallamak ve belki de yok etmek için çalıştılar.
Türkiye Rusya'nın uçağını vurdu: Tarihte bir ilk bu. - 30/11/2015
Tarih zaferlerle dolu...
BİR KASIM SEÇİM SONUCUNUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ: - 18/11/2015
BİR KASIM SEÇİM SONUCUNUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
BU DA BENİM SEÇİM SONUCU DEĞERLENDİRMEMDİR: - 13/06/2015
ÜMMET ADINA ENDİŞELENİYORUM.
Derin Bir Sessizlik… - 26/05/2014
Derin Bir Sessizlik…
 Devamı
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret243436