• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin
Duran Çetin
durancetin@hotmail.com
3. Konya Kitap Günleri sona erdi.
10/12/2013

Kitaplarla hemhal olma adına güzel günler geçti. Yazarlar, söyleşilerle okuyucularına seslendi. Stantlar kitaplarla renklendi. Çocuklar sıra sıra stantların önünden geçiş yaptı. Öğretmenler çocukları disipline etmek için çeşitli haller yaşadı. Halk Zindankale'ye geldi. Defalarca gelenler oldu. Çoluk çocuk el ele dolaşanlar…

Tyb Konya Şubesi standında, Konya'da yaşayan yazarlar okuyucularıyla buluştu. Kendi aralarında koyu sohbetler gerçekleşti. Doğruyu söylemek gerekirse en çok ziyaretçi çeken yerlerden birisi de oldu.

Konya gibi kültür başkenti olan bir şehre, bir büyük şehre, bu yapılanlar güzel olmakla birlikte yeterli mi, sorusunun cevabı farklı olacaktır. Ancak bana göre, diyerek cevap verebilirim.

Bana göre:

Belediyenin yaptığı bu organizasyon, basite alınamayacak kadar ciddi. Tebrik etmek gerekir. Bu işin sağlıklı yürümesini sağlamak için gece gündüz demeden koşturan ekibi kutlamak bir hakkın ifası anlamında doğrudur. Birçok şehirde olmayan bir organizasyon bu.

Her sene daha da gelişerek güzelleşmeli bu organizasyon. Bunu Konya yapabilir mi, elbette evet. Bu işi en iyi şekilde Konya başarır. Bunun alt yapısı ve birikimi Konya'da var. Üzerinde kafa yormak gerekir. Bir ekip bunun için aylar öncesinden çalışmalı ve günlerce öncesinden kamuoyu oluşturmak ve tanıtmak için gayret etmeli. Yaptık oldu demekten öte daha çok düşünülerek, en ayrıntısına kadar planlayarak çalışılmalı.

Seçilen yer, bu karda kışta iyi bir mekân sayılabilir. Gönül ister ki daha ferah alanlarda yapılsın. Daha güzel bir mekân ev sahipliğini üstlensin. Daha elverişli şartlar oluşturulsun.

Şu ortaya çıkmıştır ki, her türlü sanat ve kültür faaliyetinin yapılacağı bir alanın şehir merkezinde bir yere kazandırılması gerekir. Bu tür faaliyetler de burada icra edilebilir. Bazı kesimler bunun anlamlı olmadığını da söyleyebilir. Bunun sadece yazar ve yayınevlerini ilgilendiren bir durum olmadığını, Konya'nın geleceğine yatırım yapmak olduğunu ve belki daha güzel organizasyonların temelini oluşturduğunu söylemek gerekir…

Bu organizasyonun sonunda yetkililerin kendilerine göre çıkarımda bulunarak seneye daha güzelini yapmak için şimdiden çalışmaya başlayacaklarına olan inancım tam. Bu işi sevenlerin yapması önemli. Severek yapmak önemli. Bunu da ilgililerde gördüm…

Yayınevlerinin sıkıntılarının, çağrılı yazarlara ilginin daha dikkat istediğinin zaten farkındalar. Konya'dan bu işe destek veren yazar ve kurumlardan kendi çaplarında katkı sağlayanlara gösterilmesi gereken özenin her daim göz önünde bulundurmaya dikkat edeceklerdir…

Yakın zamanda Konya'nın yaptığı bu faaliyeti başka şehirler kopyalayacaktır. Yani örneklik teşkil edecek bu organizasyonu dikkatle güzelleştirmeliyiz. Belediyenin yaptığı bu faaliyete STK'lar içtenlikle katılmaları ve katkı sağlamaları gerekir.

Kitap günleri çoğaltılabilir. Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi, bunu bir çalıştay ile yapabilirr. Alternatif günler üretilebilir. Buradan bunu yazmak belki de düşüncelerin önüne ket vurmak olabilir.

Kendi adıma çok istifade ettiğimi, yorucu ama huzurla dolu günler geçirdiğimi ifade etmeliyim. Bu organizasyonda en büyük paya sahip Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Bey'e, Kültür Dairesi Başkanı Mücahit Sami Küçüktığlı Bey'e, Hasan Yaşar Bey'e, Yakup Akkanat Bey'e ve adını burada yazamadığım hizmetlisinden en üst makamdakine kadar kitaba ve kültüre hizmet edenlere çok teşekkür ediyorum.

Daha nice kitap günlerinde buluşmak üzere…1593 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ASIM GÜLTEKİN GEÇTİ BU DÜNYADAN - 28/07/2020
Asım Gültekin mütevazı kişiliği ile herkesin ilgisini çeken ve takdir edilen bir güzel insandı. Onun yaptıklarını yapabilecek kaç kişi olabileceğini de düşünecek değiliz. Bazı insanlar nevi şahsına münhasırdır, öyle gelir ve öyle gider.
AYASOFYA - 24/07/2020
Ayasofya, 86 yıl sonra zincirlerini kırdı ve ibadete AYASOFYA CAMİİ KEBİR olarak açıldı.
EVDE KAL VE BİR PLAN YAP - 28/03/2020
Her gün 1 cüz Kur'an-ı Kerim oku. (Okuma hızı yavaş olanlar kendilerine uygun şekilde sayfayı okuyabilirler. Bilmeyenler ise okumak için hemen çalışmaya başlayabilirler.)
ABD Kurt, Türkiye Kuzu mu? - 02/08/2018
İşin aslı mesele Papaz Brunson falan değil, bunu normal düşünceye sahip herkes bilir.
Yeni Türkiye İnşallah - 20/09/2016
Bu yiğit adamın Milletin indindeki tahtını sallamak ve belki de yok etmek için çalıştılar.
Türkiye Rusya'nın uçağını vurdu: Tarihte bir ilk bu. - 30/11/2015
Tarih zaferlerle dolu...
BİR KASIM SEÇİM SONUCUNUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ: - 18/11/2015
BİR KASIM SEÇİM SONUCUNUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
BU DA BENİM SEÇİM SONUCU DEĞERLENDİRMEMDİR: - 13/06/2015
ÜMMET ADINA ENDİŞELENİYORUM.
Derin Bir Sessizlik… - 26/05/2014
Derin Bir Sessizlik…
 Devamı
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret243436