• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin
Duran Çetin
durancetin@hotmail.com
Çoluk Çocuk Kitaplı Günlere
02/12/2013

İnsanın değerini ölçmek çok kolay değil. Baktığınız açıya göre farklı düşünceler serdedebilir, farklı yargılara varabilirsiniz.

Konu kitap olunca şöyle bir cümle kurmak yerinde olur sanırım:

"Bir insanın değeri okuduğu kitaplarla ölçmek mümkündür." Bu kesin bir kanaat olamaz elbette. Ama meselenin önemini izah etme açısından yabana atılır bir fikir olmadığını da söylemezsek haksızlık etmiş oluruz.

Aynı yoldan devam edersek okunan kitaplara göre kim olduğumuzu da ortaya koyabiliriz tabii ki. Okuyan insanın okumayanlardan farkını yaşarken net bir şekilde görüyoruz. Her şeyden önce okuma faaliyeti içerisinde olan kişinin, kendini ifade etmede, farklı düşünceler geliştirmede, değişik açıları kullanarak fikir beyan etmedeki üstünlüğünün yanı sıra konuşmasından davranışına kadar birçok alanda kendini hissettirecektir.

Kitap fuarları okuma kültürüne katkıda bulunma noktasında üst seviyede görev icra etmektedir. Kitap günlerinde ilk defa bu kadar çok kitabı bir arada görmek gibi inanılmaz bir güzelliğe ulaşmak mümkün oluyor. Kitapla hemhal olamayan insanlar açısından bu çok önemli bir farklılık. Kitap dostları içinse merak ettiği kitaplara ulaşma ve kitap alma zevkini tatma fırsatı…

Ayrıca kitaplar arasında dolaşırken geçen zamanın dünyalık telaş ve sıkıntıların unutulduğu nadir vakitlerden olduğunu da söylemek gerekir.

Bir yazarla iki kelam etmek, onu dinlemek, onunla hasbıhal etmek de işin tadı tuzu…

Özelde Konya Kitap Günleri, çocuklarımız için kitaba ulaşmanın yanında kitap sevgisini aşılama açısından da önem arz ediyor. Bir de Konya'da yaşayan yazarların okuyucusuyla buluşması var, bunu çok önemsemek gerekiyor. Onların okuyucuyla buluşması yazma isteklerini kamçılaması açısından bulunmaz bir fırsat. Yazar için okuyucu ve düşüncesi önemlidir. Belki de yazma hızıdır…

Kitap günleri sayesinde birçok tanınmış yazar Konya'da olacak. Bu durum yazar olma isteğini de kamçılama açısından kayda değer bir durum. Okuyucunun da bir gün kendisinin de yazar olabileceği veya en azından bunun hayalini kurabileceği ihtimal dâhilindedir.

Oku emir ile başlayan dinin inananları olarak okuma konusunda hassas davranmak görevimiz. Bu görev noktasında herkesin farklı yaklaşımları olabilir. Üzerimize düşen neyse onu en güzeli ile ifa etmek gerek.

Bu konuda öğretmenlerimiz genç dimağlara vitamin anlamına gelen kitap okumayı teşvik edecek davranışları öncelemelidir. Binlerce kitap arasında dolaşmalarının onlara farklı açılımlar sağlayacağı unutulmamalıdır…

Haydi, çoluk çocuk kitaplı günlere…

Kitabı sevmeye…

Kitabı görmeye…

Kitabı almaya…

Kitabı okumaya…1649 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ASIM GÜLTEKİN GEÇTİ BU DÜNYADAN - 28/07/2020
Asım Gültekin mütevazı kişiliği ile herkesin ilgisini çeken ve takdir edilen bir güzel insandı. Onun yaptıklarını yapabilecek kaç kişi olabileceğini de düşünecek değiliz. Bazı insanlar nevi şahsına münhasırdır, öyle gelir ve öyle gider.
AYASOFYA - 24/07/2020
Ayasofya, 86 yıl sonra zincirlerini kırdı ve ibadete AYASOFYA CAMİİ KEBİR olarak açıldı.
EVDE KAL VE BİR PLAN YAP - 28/03/2020
Her gün 1 cüz Kur'an-ı Kerim oku. (Okuma hızı yavaş olanlar kendilerine uygun şekilde sayfayı okuyabilirler. Bilmeyenler ise okumak için hemen çalışmaya başlayabilirler.)
ABD Kurt, Türkiye Kuzu mu? - 02/08/2018
İşin aslı mesele Papaz Brunson falan değil, bunu normal düşünceye sahip herkes bilir.
Yeni Türkiye İnşallah - 20/09/2016
Bu yiğit adamın Milletin indindeki tahtını sallamak ve belki de yok etmek için çalıştılar.
Türkiye Rusya'nın uçağını vurdu: Tarihte bir ilk bu. - 30/11/2015
Tarih zaferlerle dolu...
BİR KASIM SEÇİM SONUCUNUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ: - 18/11/2015
BİR KASIM SEÇİM SONUCUNUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
BU DA BENİM SEÇİM SONUCU DEĞERLENDİRMEMDİR: - 13/06/2015
ÜMMET ADINA ENDİŞELENİYORUM.
Derin Bir Sessizlik… - 26/05/2014
Derin Bir Sessizlik…
 Devamı
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam56
Toplam Ziyaret243440