• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin
Duran Çetin
durancetin@hotmail.com
BU DA BENİM SEÇİM SONUCU DEĞERLENDİRMEMDİR:
13/06/2015

Seçimlerde beni düşündüren birkaç nokta olmuştur. Muhakkak ki kaderin dışında bir şey gerçekleşmez. O diler ve O’nun dilemediği olmaz. Biz aciz insanlar olarak takdirin (kazasını) geleceğini de bilemeyiz. Zayıf varlıklar olduğumuz için birçok şeyi verilen sınırlı akıl ve irade ile değerlendirmekten geri duramayız. İşte duramıyorum; zayıf bir varlık olarak sadece ÜMMET ADINA ENDİŞELENİYORUM.
Yaşım gereği bu ülkedeki birçok iktidarın yaptıklarını yaşayarak gördüm. Yapılanların hepsini biliyorum. Çocukluğumda beklediğim kuyruklardan birinin sadece 100 gr çay için olduğunu, diğerinin bir tek margarini eve götürmek için olduğunu hiç unutmam. Hatta 500 gr şekeri eve götürürken bir komutan edasını taşıdığımı da itiraf ediyorum. Ekonomik olarak iflasları, intihara kadar sürüklenen insanları bilirim. Bir gecede yapılan devalüasyonlarla paranın yarısının buharlaştığını da… Dövizin uçtuğunu, borçların ödenemediğini de. 
Bu ülke birçok tecrübeden sonra bir noktaya gelmiştir. Sadece ekonomik olarak değil, insan hakları olarak da birçok kazanım elde etmiştir. Düne kadar okul önlerinde horlanan, azarlananların hatta insan yerine koyulmayanların başörtülü kızlarımız olduğunu söylerken hala içim cız eder. O zamanlar gizli gizli gözyaşı döktüğüm ve dua ettiğim anları unutmadım…
Okulda Kur'an-ı Kerim okudum diye şikâyet edildiğim zamanlar çok uzaklarda değil. Kur'an-ı Kerim anlattı diye sorgulandığımı da söylemek istemezdim. Ama yaşananların bilinmesi gerekir diye düşünüyorum. Daha büyüklerimiz gizli Kur'an-ı Kerim okurken gördükleri baskıların modern versiyonunu da bizler yaşadık. Şimdi kanunla Kur'an-ı Kerim, Siyer, Temel Dini Bilgiler, Osmanlı Türkçesi derslerini okuyabiliyor çocuklarımız. Nerden nereye… Diyanet teşkilatının adı okunmazken şimdi gündemde kalabiliyor…
Selam vermekten korkan kişiliklerden dindar olduğunu rahatlıkla ifade edebilecek bir ortama geldik..
Bunlar çoğaltılabilir elbette. Söylediklerim yeterli gelmeyebilir geçmiş ile günümüzü karşılaştırmak için. Ama birazcık geçmişi hatırlamak günümüze ışık tutabilir.
Şimdi.
Seçim sonuçları, siyasi partiler tarafından farklı bir şekilde zafer nutuklarıyla ilan ediliyor. Ben sadece gülüyorum. Başka yapacak bir şey yok zaten. İktidar partisinin hükümet kuracak çoğunlukta vekil sayısına ulaşamaması, kaybetme olarak değerlendirenlerin hangisi kazanmış onu anlayamadım. 
Bu ülkenin zorluklarla elde ettiği kazanımları kaybetmeye hiç niyeti yoktur. Bunu kaybettireceklere de rızası olmaz. 
Türkiye’nin geldiği konum, bütün ümmet adına önemlidir. Selçuklu köklü, Osmanlı gövdeli Türkiye’nin ümmet adına hareket etmeye başlaması, bütün İslam coğrafyasını (birkaç kukla yönetim hariç) heyecanlandırmış, gönülleriyle birliktelik oluşturmuştur. Bu durumdan rahatsız olan güçler işbirliği içinde, ümmetin vahdetini gerçekleşmemesi için her şeyi, hiçbir harcamadan kaçmadan yerine getirmek için çalıştığını Türkiye’deki seçim sonucunda farklı ülkelerden gelen sevinç tepkilerinden anlamak mümkün. Demek ki Türkiye doğru yoldaymış…
Diyeceğim o ki, seçim sonuçlarını eleştirecek değilim. Halkın verdiği oyu görmekten başka çare yok. Size rahat yaramaz, diye bir söylem içinde de olmayacağım. Yapılanlar Allah'ın rızası için olduğu gerçeğinden hareketle karşılığını verecek olanın da O olduğunu biliyorum. Birçok kazanımın yok olacağını da tahmin edebiliyorum. Ama beni endişelendiren ümmetin geleceğidir. Mazlumlardır, mahzunlardır, bakıma muhtaç yetimlerdir, yoksullardır. Onların elinden tutmaya çalışan bir Türkiye çok zorlu yollardan sonra buraya gelebilmişti…


1382 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ASIM GÜLTEKİN GEÇTİ BU DÜNYADAN - 28/07/2020
Asım Gültekin mütevazı kişiliği ile herkesin ilgisini çeken ve takdir edilen bir güzel insandı. Onun yaptıklarını yapabilecek kaç kişi olabileceğini de düşünecek değiliz. Bazı insanlar nevi şahsına münhasırdır, öyle gelir ve öyle gider.
AYASOFYA - 24/07/2020
Ayasofya, 86 yıl sonra zincirlerini kırdı ve ibadete AYASOFYA CAMİİ KEBİR olarak açıldı.
EVDE KAL VE BİR PLAN YAP - 28/03/2020
Her gün 1 cüz Kur'an-ı Kerim oku. (Okuma hızı yavaş olanlar kendilerine uygun şekilde sayfayı okuyabilirler. Bilmeyenler ise okumak için hemen çalışmaya başlayabilirler.)
ABD Kurt, Türkiye Kuzu mu? - 02/08/2018
İşin aslı mesele Papaz Brunson falan değil, bunu normal düşünceye sahip herkes bilir.
Yeni Türkiye İnşallah - 20/09/2016
Bu yiğit adamın Milletin indindeki tahtını sallamak ve belki de yok etmek için çalıştılar.
Türkiye Rusya'nın uçağını vurdu: Tarihte bir ilk bu. - 30/11/2015
Tarih zaferlerle dolu...
BİR KASIM SEÇİM SONUCUNUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ: - 18/11/2015
BİR KASIM SEÇİM SONUCUNUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Derin Bir Sessizlik… - 26/05/2014
Derin Bir Sessizlik…
BİR DUA MESELESİ - 17/03/2014
BİR DUA MESELESİ
 Devamı
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam56
Toplam Ziyaret243440