• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin
Duran Çetin
durancetin@hotmail.com
Anadolu Aile Derneği (ANADER)
06/05/2012


      Bu hafta Konya’da çok yoğun geçiyor. Her bir vakıf, denek, kurum ve kuruluş karınca kaderince bir şeyler yapma çabası içerisinde adeta yarışıyor…

Oldukça önemsiyorum bu faaliyetleri. Samimi ve içten olduğunu düşünüyorum. Herkes çorbada bir tuzu olsun istiyor. Ya da karınca misali yola revan oluyor.

Kutlu doğum haftasından söz ediyorum.

O rahmet olarak gönderilen peygambere ümmet olabilme yarışından bahsediyorum.

Cumartesi günü Alâeddin Keykubat konferans salonundayım. Salon hınca hınç dolu. Kürsüdeki konuşmacı muhterem Abdullah Büyük Hoca. Ben salonların ateşinin yıllar önce söndüğünü düşünüyordum. Sönmediğini aynı arzuyla dolduğunu görünce içimden ılık bir sevgi anaforu hissettim. Eski günlerdeki o inanılmaz güzelliği yeniden hatırladım. Hocamızın konuşmalarını kasetlerden dinlediğim günlere geri döndüm.

Abdullah Büyük Hoca, Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in Müslüman insanın inşasını heyecanından hiçbir şey kaybetmeden anlattığına şahit oldum. Dinleyiciler de aynı şekilde istekli ve coşkuluydu.

Şimdi de bu organizasyonu yapan kısa adı ANADER olan Anadolu Aile Derneği’nin yaptığı ve önemsediğim için yazma gereği duyduğum faaliyetlerinden bahsetmek istiyorum.

Derneğin adını bir yarışma sebebiyle duydum. Hayatı Kur’an olan, yegâne sevilesi insan peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in bir yönünün işlendiği bir hikâye yarışmasıydı. Çoğunluğu hikâyelerden oluşan 20 civarında kitabı yayınlanmış biri olarak bundan oldukça memnun oldum. Mesele peygamberimiz ve çocuk olunca yarışmalara katılmama kararıma rağmen bir hikâye ile katılmaya karar verdim. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in çocuklara karşı davranışlarını anlatan bir hikâye kaleme alarak gönderdim.  O dönemdeki küçük sahabe Enes ile günümüzde yaşayan Enes arasında gelgitlerle Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in tavrını ortaya koymaya çalıştım.

Çocuk eğitiminde hikâye ve masalların önemini bilen biri olarak bu yarışmayı fevkalade önemli buldum. Biliyorum ki, masal ve hikâye kahramanlarıyla doğruyu ve güzeli anlatmak, nasihat şeklinde anlatmaktan daha kalıcı ve etkileyici olmaktadır. Kuran’daki kıssaları unutmamak gerekir. Yüce Allah insan fıtratına uygun olanı en iyi bilendir.

Çocuk edebiyatı alanında bir sıkıntı yaşandığı gerçeğinden hareketle, gönüllü kuruluşlarımızın masal ve hikâyelerle kendi inanç ve değerlerimizi öğretmek için teşvik edici olmaları ve üretim çalışması yapmaları gereklidir. Geleceğimizi, bizi anlatan masallarla büyüttüğümüz çocuklarımız inşa edecektir. Bizim masallarımızda melekler olmalıdır, iyi kahramanlar olmalıdır. Unutmamak gerekir ki o yaştaki çocuklarımız gerçek ile sanal olanı ayırmakta zorlanmaktadır. Onun için inançlarımıza aykırı olmaması büyük öneme haizdir.

Anader’in gerçekleştirmeye çalıştığı hedefler toplumda yaşanan sıkıntılara neşter vurmayı amaçlıyor. Aile üzerinde yoğunlaşarak eğitim çalışmalarını sürdürüyor. Huzurun temelinin aile olduğu gerçeği herkesçe malumdur. Son zamanlardaki aile erozyonunu da göz önüne alırsak toplumsal sıkıntının boyutlarını anlamamız daha kolay olur sanırım. Boşanma oranlarının korkunç boyutlara ulaştığı günümüzde derneğin yaptığı faaliyetlerin anlaşılması daha kolay olacak ve yapması gerekenler açıkça ortaya çıkacaktır.

Anader’in hedeflerinden bazıları:

1-Toplumdaki çarpık aile algısının yerine doğrusunu ikame etmek

2-Ailenin mukaddes çehresine dikkat çekerek, kutsiyetini muhafazaya çalışmak ve toplumu aile tesisine özendirmek

3-Aile kurmaya namzet gençleri eğitime almak

4-Eğitim çalışmalarında ailenin her ferdini muhatap almakla birlikte, bahusus anneler ve kızları üzerinde yoğunlaşmak

5-Tesis edilmiş ailelerde baş gösteren sorunlara çareler aramak

6-Fertlerin eğitiminde zihin ve gönül imtizacını tesis etmek

İnsanlığın tanımaya en çok muhtaç olduğu kişi Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizi anmak, daha da önemlisi O'nu anlamak, O'nun temsil ettiği aşkın değerler bütününü tanımak ve hayatımıza ışık tutan bir meşale yapabilmek amacıyla Anadolu Aile Derneğinin gerçekleştirdiği yarışmaları da oldukça dikkat çekici buluyorum. Bunlardan bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

1-Ölümsüz risalet görevi günümüze nasıl taşınır? konulu deneme incele yarışması

2-Rasulullah (sav)’e en güzel mektup” konulu mektup yarışması

3-Sünnetin çizdiği gençlik modeli ile modern zamanların problemli gençlik kabulü arasında sıkışan gençlik, altın nesil haline nasıl getirilebilir? konulu inceleme ve yorum yarışması

4-Rasulullah (sav)’e dair en güzel şiir yarışması

5-Kutlu Doğum Siyer Yarışması

6- O’nun güzel ahlakını sizin kaleminizden taze gönüllerde yeşertmek için Çocuk Hikâyesi Yarışması

Burada Anadolu Aile Derneğinin edebiyat ile doğrudan alakalı yarışmalarını takdirle karşılıyorum. Hatta bütün bu yarışmaların geleneksel hale gelmesini âcizane öneriyorum.

Derneğin yaptığı faaliyetler bununla da sınırlı değil elbet.

 “Dünya kadınlar günü”ne özel geleneksel hale gelen etkinlikleri ara vermeden devam ediyor.

 Şiir dinletisi, anneler günü programı, çeşitli konularda seminer ve sohbet programları da sürekli olanlardan.

Hikâye yarışması sebebiyle tanıştığım Anadolu Aile Derneği Başkanı Fatma Kıvrak hanımefendi ve çalışma arkadaşlarının gayretlerini takdir ediyorum nice başarılı çalışmalara imza atmalarını niyaz ediyorum.

Anadolu Aile Derneği: Tel: 03323513216 http://www.anader.org anader2001@gmail.com3502 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ASIM GÜLTEKİN GEÇTİ BU DÜNYADAN - 28/07/2020
Asım Gültekin mütevazı kişiliği ile herkesin ilgisini çeken ve takdir edilen bir güzel insandı. Onun yaptıklarını yapabilecek kaç kişi olabileceğini de düşünecek değiliz. Bazı insanlar nevi şahsına münhasırdır, öyle gelir ve öyle gider.
AYASOFYA - 24/07/2020
Ayasofya, 86 yıl sonra zincirlerini kırdı ve ibadete AYASOFYA CAMİİ KEBİR olarak açıldı.
EVDE KAL VE BİR PLAN YAP - 28/03/2020
Her gün 1 cüz Kur'an-ı Kerim oku. (Okuma hızı yavaş olanlar kendilerine uygun şekilde sayfayı okuyabilirler. Bilmeyenler ise okumak için hemen çalışmaya başlayabilirler.)
ABD Kurt, Türkiye Kuzu mu? - 02/08/2018
İşin aslı mesele Papaz Brunson falan değil, bunu normal düşünceye sahip herkes bilir.
Yeni Türkiye İnşallah - 20/09/2016
Bu yiğit adamın Milletin indindeki tahtını sallamak ve belki de yok etmek için çalıştılar.
Türkiye Rusya'nın uçağını vurdu: Tarihte bir ilk bu. - 30/11/2015
Tarih zaferlerle dolu...
BİR KASIM SEÇİM SONUCUNUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ: - 18/11/2015
BİR KASIM SEÇİM SONUCUNUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
BU DA BENİM SEÇİM SONUCU DEĞERLENDİRMEMDİR: - 13/06/2015
ÜMMET ADINA ENDİŞELENİYORUM.
Derin Bir Sessizlik… - 26/05/2014
Derin Bir Sessizlik…
 Devamı
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam55
Toplam Ziyaret243439