• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=666228323
  • https://twitter.com/durancetin
Duran Çetin
durancetin@hotmail.com
ÇOCUĞUNUZ YERİNE OKULA SİZ GİDİN
11/09/2012

Okulların açılma zamanı yaklaştıkça her ailenin yüreklerinde bir kıpırtı var…

Çocuklarından daha çok heyecan duyanların sayısı da az değildir. Çocuğu yerine kendisi gitmeye çoktan razı olanları da unutmamak gerekiyor…

Ebeveyn özellikle anneler çok korumacı davranıyor. Kendisinin okula gittiği zamanı unutmuşa benziyor. Telaşlanmayın, çocuğunuza güvenin. Okulda kendi akranlarıyla birlikte aynı sınıfı paylaşacağının unutmayın. Onlar çocuk dilini en kısa sürede inşa edip uygun ortamı oluştururlar.

Aslında bunun temelindeki düşünce çocuğunuzun iyi yetişmesiyse çocuğunuza olan güveninizi göstermeniz gerekiyor. Onun iyi yetişmesinde öğretmenden çok sizin etkinizin olduğunu asla unutmayın. Araştırmacılar çocukların kişiliklerinin beş yaşına kadar tamamlandığını söylüyorlar. Bu süre çocuğun ailesiyle birlikte geçirdiği zaman dilimi içinde kalıyor. O zaman çocuğumuz bizim aynamız olmuş durumda okula gidiyor.

Madem öyle çocuğumuzu okula neden gönderiyoruz? Hemen söyleyeyim. Okul çocuğa kendini geliştirecek öğrenme yöntemlerini öğretir. Bilgi yolunun anahtarlarını verir. Gerisi yine size ve çocuğunuza kalıyor. Siz ilgilenir neden bilgi öğrenmesi gerektiği konusunda hassas davranırsanız çocuğunuzdaki gelişim hızlı olacaktır. Yoksa olacak olanlardan siz sorumlusunuz.

Ben hayat boyunca öğrenmenin sürdüğüne inananlardanım. En son da ölmeyi öğreniyoruz… Beşikten mezara ilim öğrenmek zaten görevimiz. Geleceğimiz olan çocukların donanımlı, bilgili, kültürlü olması bizim gayret ve olayı benimsememize bağlıdır…

İşin aslı sizin yaşayarak örnek olmanız çok önemli. Kendisi televizyon başında hiç kalkmayan bir babanın “Oğlum kitap oku.’ demesinin etkisizliğinin farkında olmayan yoktur. Topyekûn eğitim en etkili yoldur. Aile boyu eğitim, aile boyu okuma, aile boyu yazma…

Okumayan bir annenin oku, ders çalış, demesi de aynıdır. Ben senin için neler yaptım her istediğini aldım demesi çalışmama okumama problemini asla çözmez/çözmeyecektir. Çözüm sizsiniz. Bunu söylemek yerine Tv’yi kapatıp kitap okumanız çocuğun okuma ve ders çalışması açısından en büyük teşvik ve motivasyon olacaktır. Evde okuma kültürü oluşturun faydalarını yaşayarak göreceksiniz. Siz Tv seyrederken çocuğa oku baskısı beyhude bir davranıştır.

Eğitimin amacının iyi insan yetiştirmek olduğu gerçeğinden hareketle çocuklarımıza karşı davranışlarımızda kontrollü olmamız gerekiyor. Onların her açıdan iyi insanlar olması bizleri mutlu etmeye yetecektir.

Kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak çocuklarımızı ona göre yetiştirmeliyiz…2797 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ASIM GÜLTEKİN GEÇTİ BU DÜNYADAN - 28/07/2020
Asım Gültekin mütevazı kişiliği ile herkesin ilgisini çeken ve takdir edilen bir güzel insandı. Onun yaptıklarını yapabilecek kaç kişi olabileceğini de düşünecek değiliz. Bazı insanlar nevi şahsına münhasırdır, öyle gelir ve öyle gider.
AYASOFYA - 24/07/2020
Ayasofya, 86 yıl sonra zincirlerini kırdı ve ibadete AYASOFYA CAMİİ KEBİR olarak açıldı.
EVDE KAL VE BİR PLAN YAP - 28/03/2020
Her gün 1 cüz Kur'an-ı Kerim oku. (Okuma hızı yavaş olanlar kendilerine uygun şekilde sayfayı okuyabilirler. Bilmeyenler ise okumak için hemen çalışmaya başlayabilirler.)
ABD Kurt, Türkiye Kuzu mu? - 02/08/2018
İşin aslı mesele Papaz Brunson falan değil, bunu normal düşünceye sahip herkes bilir.
Yeni Türkiye İnşallah - 20/09/2016
Bu yiğit adamın Milletin indindeki tahtını sallamak ve belki de yok etmek için çalıştılar.
Türkiye Rusya'nın uçağını vurdu: Tarihte bir ilk bu. - 30/11/2015
Tarih zaferlerle dolu...
BİR KASIM SEÇİM SONUCUNUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ: - 18/11/2015
BİR KASIM SEÇİM SONUCUNUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
BU DA BENİM SEÇİM SONUCU DEĞERLENDİRMEMDİR: - 13/06/2015
ÜMMET ADINA ENDİŞELENİYORUM.
Derin Bir Sessizlik… - 26/05/2014
Derin Bir Sessizlik…
 Devamı
SÖYLEŞİ VE İMZA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret243436